KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13835142
nr 1383 5142
Kurt Carendi
(1905-1971), Sverige
Oljemålning, Kurt Carendi (1905-1971), Sverige, barn. Signerad, daterad 1941. Olja på duk, 55x39, yttermått inklusive ram: 64x48 cm
Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.
Utrop:
800 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 8 mars 2021
kl 20:19:31
300 kr
450 kr
500 kr
600 kr
700 kr
800 kr
1.000 kr
900 kr
1.000 kr (Budbetjänt)
1.100 kr
All världens barn (Lisa Larson)